20 februarie 2010

Burevestnik Lugansk - CS Universitatea Suceava 21 - 31 (9 - 13)

CS Universitatea Suceava a devenit a treia echipă care a obţinut biletele de acces în sferturile Challenge Cup, după Stord Handball (Norvegia) şi Xico Andebol (Portugalia).

În manşa a doua a optimilor de finală, sucevenii s-au impus astăzi la Lugansk cu 31-21 (13-9) după un joc pe care l-au controlat în întregime. Echipa antrenată de Leonard Bibirig şi-a asigurat un avantaj de trei goluri încă după primele 20 de minute, când conducea cu 10-7. A fost 13-9 la pauză, aşa că tehnicianul sucevean şi-a permis luxul să ruleze toţi jucătorii în partea secundă, când diferenţa s-a mărit chiar la 12 goluri, 17-29, la final tabela indicând o victorie a sucevenilor la o diferenţă de 10 goluri, 21-31.

În meciul tur, CS Universitatea a câştigat cu 31-20, astfel că scorul final al dublei manşe cu Burevestnik Lugansk a fost 62-42 în favoarea universitarilor.

Tot astăzi, de la ota 18:00, HC Odorhei va juca pe teren propriu returul cu polonezii de la MMTS Kwidzyn (20-32 în tur), iar mâine, o altă formaţie românească va disputa manşa a doua a optimilor Challenge Cup, Ştiinţa Bacău înfruntându-i pe ucrainenii de la Motor Zaporoje, pe care i-a învins la Bacău, scor 33-20.